Core Power By Fairlife: Grab & Go Protein Drink That Tastes Like a Milkshake

Updated: May 7, 2021


Calling all the Milkshake Lovers!!


This week on Trending On The Trax Foodie Review, we are looking at a product that makes you feel good about having your shake and eating it too!


I have always been into making protein shakes and finding ways to make it taste more and more like a Friendly’s Fribble. The problem with making shakes is it takes a little more time, effort and mess! Unfortunately some days we just don’t have time and we just need a good grab and go.


There are many grab and go protein shakes on the market that I have tried, but of course, the Foodie in me is really picky when it comes to selecting the best one based on taste, nutrition and price. After buying many different brands, I have narrowed my favorite to Core Power by Fairlife.


TASTE:

Core Power shakes legitimately is the closest thing I have tasted to an actual milkshake. They have a few different flavors including vanilla, chocolate, strawberry and banana. I have tried them all and they are all equally amazing but each have their own uses. For example, I love using the vanilla as a creamer for my coffee. The strawberry and banana I use as “milk” with my granola. The chocolate, I turn into an actual milkshake by throwing it in the blender with a few ice cubes. They all do the trick when it comes to getting the taste and sensation of a milk shake. The colder they are, the better. Overall, I give the taste 5 out of 5. Favorite flavor- tough one, but would have to say Strawberry.


NUTRITION:

The nutrition is pretty stellar. When looking at the macros, they have 26 grams (60%) protein, 6 grams (15%) carbs and 4.5 grams (25%) fat with only 170 calories. That is pretty darn good if you are looking for a high protein, low carb snack. Even more of a bonus, it contains 5 grams of sugar, with no added sugars or sweeteners. The only qualm I have with the nutrition is the sodium. It contains 260mg of sodium per serving, which is a little over 100mg more sodium then is recommended for a snack. However, it is always a give and take and for the amount of protein it has, I think a little give with the sodium is fine. Overall, I give the nutrition a 4.5 out of 5.


PRICE:

The price for these drinks range from $28-$36 for a pack of 12 bottles, which breaks it down to $2.33-$3.00 per bottle. They also offer an Elite bottle that has 42 grams of protein per serving, but is more expensive and more of a meal replacement. For the lactose intolerance folks, they offer dairy free options. How do I feel about price? When it comes to protein rich snacks, my rule of thumb is if it has more than 20 grams of protein, I will spend up to $3.00 per serving. These drinks are also pretty easy to find. You can find them in bulk at Wegmans, BJs and on Amazon. Before you buy them in bulk, try them out. Most grocery stores and some gas stations have them in singles. Obviously more expensive buying them by the bottle, but at least you can try it before you really buy it. Overall, I give the price value a 5 out of 5.


Overall, I would say if you have a sweet tooth and need a quick protein grab and go snack, this is an excellent option. It could be the next go to snack to help keep you on track! Hmmm.. New slogan??

31 views0 comments

Recent Posts

See All

Thanks for submitting!